Proje Hakkında

Fotoğraflar

Video

G & S Pekinel Orff Merkezi Destekli Türkiye Müzik Eğitimi Projesi

 “G & S Pekinel Orff Merkezi Destekli Türkiye Müzik Eğitimi Projesi”, okulöncesi eğitimde ve ilköğretimde Orff yaklaşımını kullanarak müzik eğitimini geliştirmeyi hedeflemektedir. Çalışmalar T.C. Milli Eğitim Bakanlığının devlet sanatçıları Güher & Süher Pekinel ve merkezimizle yaptığı anlaşma kapsamında yürütülmeye başlamıştır.
Açıklama: \\alevsrv\Documents\fauernig\My Documents\Downloads\IMG_2112.jpg


Dünyaca ünlü devlet sanatçıları piyanistler Güher & Süher Pekinel Türkiye’de müzik eğitimini geliştirmeye yönelik yaptıkları yoğun çalışmalarında Orff yaklaşımının Türkiye genelinde başlangıç olarak anaokulu ve ilköğretim okullarında kullanılmasının en uygun yöntem olacağını Milli Eğitim Bakanlığına vizyoner bir proje olan “Anadolu Müzik Eğitimi İyileştirme Projesi” bazında önermişlerdir. Bu bağlamda zamanın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu ve yetkililerin de onayı ile, ilk seminerin tüm finansal organizasyonunu sponsor katkılarıyla üstlenmişler ve son beş aydır bu projeyi gerçekleştirmek adına yoğun bir çalışma yürütmüşlerdir.
Avusturya’daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsünde eğitimi verilen ve günümüzde bütün dünyada yaygın olarak kullanılan “Orff – Schulwerk Eğitimi” (Orff yaklaşımı); kişide müzik sevgisi uyandırmayı, ses, beden ve enstrüman yoluyla kendisini farklı şekilde ifade edebilmesini ve bireysel yaratıcılığı geliştirmeyi amaçlar. “Orff – Schulwerk Eğitimi”; okul öncesi yaş grubundaki çocuklar, okul öğrencileri, engelli ve özürlüler, stresten uzaklaşmaya yönelik yetişkinler ve yaşlılar için kullanılabilir.
Müzik eğitimine emek vermiş bazı eğitimciler Orff yaklaşımını çeşitli dönemlerde Türkiye’de tanıtmaya çalışmışlardır. Bu çaba bazı üniversitelerde bireysel olarak günümüzde de sürmektedir. Öncü rolüyle Sayın Prof. Muzaffer Arkan’ı, Carl Orff’la tanışmış ve Orff enstrümanlarının Türkiye’ye gelmesini sağlamış bir eğitimci ve araştırmacı olarak saygıyla anıyoruz. Ancak, “Orff – Schulwerk Eğitimi”; 1999 yılından itibaren Türkiye’de ilk kez sistematik olarak ve bir eğitim programı dâhilinde Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü mezunu Katja Ojala Koçak’ın koordinatörlüğünde Özel ALEV İlköğretim Okulunda ve Özel ALEV Anaokulunda uygulanmaya başlandı. Özel ALEV İlköğretim Okuluna, eğitim uygulaması başladıktan iki yıl sonra Carl ORFF’un eşi Lieselotte ORFF tarafından Carl ORFF Model Okulu unvanı verildi.
2001 yılında Avusturya Liseliler Vakfı, Özel ALEV Okulları içinde bağımsız bir birim olarak Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezini kurdu. Almanya’daki Carl Orff Vakfı (Diessen), Orff Merkezi (Münih) ve Orff-Schulwerk Forum (Salzburg), Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezinin Türkiye’de Orff Eğitimini öğretmeye yetkili tek kurum olarak tanımaktadır. Merkezimiz bu sorumluluğun bilinciyle gerek üniversitelerde çalışan eğitim görevlileriyle gerekse diğer eğitim kurumlarında çalışan ve Orff yaklaşımına hâkim eğitmenlerle her zaman iletişim halindedir ve çalışmalarında bu kişileri de birikimlerini paylaşmak üzere eğitmen eğitimcisi olarak görevlendirmektedir. Bunun dışında, Avusturya, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Çin ve Rusya’nın aralarında olduğu, birçok ülkedeki merkezle bağlantılı olarak “Orff-Schulwerk Eğitimi” çalışmalarına devam ederken aynı zamanda Salzburg’daki Mozarteum Üniversitesinin bünyesinde bulunan Orff Enstitüsünün eğitmenlerini kuruluşundan beri seminerler vermek üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerine davet etmektedir. Nitekim 1-5 Ekim tarihlerinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Kampüslerinde, Milli Eğitim Bakanlığının önerdiği devlet okulları bünyesindeki 9 ilden seçilen 60 kişilik kontenjandan 20 öğretmen, özel okullardan seçilmiş 10 eğitimci ile birlikte ağırlanmıştır.  Bu yoğun eğitim seminerini Avusturya Orff Merkezi Başkanı Sayın Prof. Dr. Ulrike Jungmair bizzat yönetmiştir, Güher ve Süher Pekinel de eğitimcilerle birlikte kursa katılmışlardır.
Türkiye‘de Orff eğitimi adı altında iki farklı uygulama görülmektedir. Birinci uygulamada Orff eğitimi yalnızca Orff enstrümanlarını çalmayı öğretme olarak algılanırken, diğer uygulama bunun ötesinde müzik, hareket ve konuşmayı birlikte kullanarak çok yönlü, yaratıcılığı geliştiren, öz güveni pekiştiren, doğaçlama yapmayı, grup çalışması becerilerini kazanmayı, birbirinden ve birlikte öğrenmeyi hedefleyen ve bu deneyimlerin yaşandığı bir eğitimdir. Avusturya, Almanya ve ABD gibi yaklaşımı yaygın olarak kullanan ülkelerde Orff eğitimi dendiğinde anlaşılan uygulama budur.
Müzik eğitiminde Orff yaklaşımının Türkiye çapında yaygın kullanılmasının yolunu açacak olan “Anadolu Müzik Eğitimi İyileştirme Projesi”, 2010 / 2011 öğretim yılı boyunca Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Güher & Süher Pekinel ve Orff Merkezi-Türkiye işbirliği içinde yürütülecektir.